Ανάλυση των τριών αγώνων της Κυριακής 23 Ιουλίου στο Μουντιάλ Γυναικών 2023

Σουηδία -Νότια Αφρική 2-1

Ολλανδία- Πορτογαλία 1-0

Γαλλία -Τζαμάικα 0-0

Στο «τσακ» πήρε τη νίκη η Σουηδία με 2-1 στο ματς του 7ου ομίλου με τη Νότια Αφρική, που διεξήχθη την Κυριακή 23 Ιουλίου 2023 στο Περιφερειακό Στάδιο του Ουέλλιγκτον  της Νέας Ζηλανδίας. Τα γκολ της νίκης πέτυχαν οι Φριντολίνα Ρόφε 65ο λεπτό και Άμαντα Ίλεστεντ 90ο λεπτό (στην εικόνα), Φωτογραφία: By Anders Henrikson – a_79_7768, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=26332371

Η Σουηδία «λαχτάρισε» απέναντι στη Νότια Αφρική, αλλά πήρε στο τέλος τη νίκη με 2-1, ενώ πολύ δύσκολα κέρδισε με 1-0 τη Πορτογαλία και η Τζαμάικα έκανε το «μεγάλο Μπαμ» παίρνοντας τον πρώτο βαθμό της από τη Γαλλία με το ισόπαλο σκορ 0-0 σε ένα μουντιάλ γυναικών!  Η αγωνία και το σασπένς «σκιαγράφησαν» με το καλύτερο τρόπο τα όσα συνέβησαν τους τρεις αγώνες της Κυριακής 23 Ιουλίου 2023 στα γήπεδα της Αυστραλίας και της Νέας Ζηλανδίας, όπου διεξάγεται το Μουντιάλ Ποδοσφαίρου Γυναικών.

Στο «τσακ» πήρε

τη νίκη η Σουηδία

Στο «τσακ» πήρε τη νίκη η Σουηδία με 2-1 στο ματς του 7ου ομίλου με τη Νότια Αφρική, που διεξήχθη την Κυριακή 23 Ιουλίου 2023 στο Περιφερειακό Στάδιο του Ουέλλιγκτον  της Νέας Ζηλανδίας. Τα γκολ της νίκης πέτυχαν οι Φριντολίνα Ρόφε 65ο λεπτό και Άμαντα Ίλεστεντ 90ο λεπτό.

Προηγουμένως, η Χίλντα Μαγάια στο 48ο λεπτό είχε «ανοίξει» το σκορ για την ομάδα της Νότιας Αφρικής, η οποία «πάλεψε με νύχια με δόντια» για την έκπληξη, αλλά δε τα κατάφερε. Η Σουηδία είχε 69% κατοχή μπάλας έναντι 31% της αντιπάλου της, με ακρίβεια πασών της τάξης του 78%, αλλά υπέρβαλε εαυτόν για να φτάσει τελικά στη νίκη λίγο πριν από το φινάλε.  Η Νότια Αφρική «άφησε» καλές εντυπώσεις κι έδειξε πως θα δυσκολέψει όλες τις αντιπάλους της.

Σε μέτρια κατάσταση εμφανίστηκε η Σουηδία σε αυτό το ματς, στο οποίο πάντως πήρε τους τρεις πολύτιμους βαθμούς της νίκης, αλλά θα πρέπει να αγωνιστεί καλύτερα με τις άλλες αντιπάλους της, στον 7ο όμιλο (Ιταλία-Αργεντινή) για να αποσπάσει μια ακόμη νίκη και τη πρόκριση για τα νοκάουτ παιχνίδια της τελικής φάσης του Μουντιάλ Γυναικών 2023.

Νίκη με άγχος

η Ολλανδία

Το γκολ με κεφάλια της  Στεφανί Βαν ντερ Χράγκτ 13ο λεπτό «έφτανε» για την Ολλανδία για να νικήσει πολύ δύσκολα τη Πορτογαλία με 1-0  στον αγώνα, που έγινε την Κυριακή 23 Ιουλίου 2023 για τον 4ο όμιλο του Μουντιάλ Γυναικών στο στάδιο του Ντούνεντιν της Νέας Ζηλανδίας.

Η πορτοκαλί ομάδα έδειξε, όμως, μερικά από τα στοιχεία, που τη φέρουν ανάμεσα στις κορυφαίες ομάδες του πλανήτη στο γυναικείο ποδόσφαιρο με τη τριγωνική πίεση σε κάθε αντίπαλη παίκτρια και τη δύναμη στις διεκδικήσεις της μπάλας. Δε ξέρουμε αν στον αγώνα με τις ΗΠΑ θα «ανεβάσει»  η Ολλανδία κι άλλο τις «στροφές», αλλά αν επαναλάβει αυτή την εμφάνιση, τότε το πιθανότερο αποτέλεσμα είναι η ήττα στο ματς με τις ΗΠΑ.

Η Πορτογαλία «φοβήθηκε» το ματς περισσότερο την Ολλανδία από ότι έπρεπε και τουλάχιστον για 60 λεπτά έχαναν οι παίκτριες της ομάδας της Ιβηρικής χερσονήσου τις περισσότερες προσωπικές «μονομαχίες» από τις αντιπάλους τους. Μετά από το 70ο λεπτό «ανέβασαν τις στροφές και το τέμπο» και έτσι ακριβώς θα πρέπει να «παίξουν» οι παίκτριες της Πορτογαλίας και στα επόμενα ματς (ιδίως με τις ΗΠΑ) αν θέλουν να διεκδικήσουν κάτι καλό.

jpeg-optimizer_analisi-ton-trion-agonon-tis-kiriakis-23-Iouliou-sto-Mundial-ginaikon-2023 2

Η Γαλλία «έχανε» τις μεγάλες ευκαιρίες στο ισόπαλο ματς  (0-0) του 6ου ομίλου του Μουντιάλ Γυναικών 2023, που έγινε  στο ποδοσφαιρικό στάδιο του Σίδνεϊ , αλλά η Τζαμάικα «κέρδισε» τις εντυπώσεις με τη προσήλωση στην άμυνα και στις ξαφνικές αντεπιθέσεις. Στην εικόνα η παίκτρια της Τζαμάικας, Άλισον Σουέϊμπι. Φωτογραφία: By Dianaatflourish – Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=77893541

Πολύ «φλύαρη»

η Γαλλία

Η Γαλλία «έχανε» τις μεγάλες ευκαιρίες στο ισόπαλο ματς  (0-0) του 6ου ομίλου του Μουντιάλ Γυναικών 2023, που έγινε  στο ποδοσφαιρικό στάδιο του Σίδνεϊ , αλλά η Τζαμάικα «κέρδισε» τις εντυπώσεις με τη προσήλωση στην άμυνα και στις ξαφνικές αντεπιθέσεις.  Πολύ «φλύαρη» εμφανίστηκε η Γαλλία στο συγκεκριμένο ματς, γιατί δε φτάνει η μεγάλη κατοχή της μπάλας πρέπει και να σκοράρεις.

Ψυχωμένη

η Τζαμάικα

Στη Τζαμάικα δε της στοίχισε η αποβολή της Καντίγια Σο στο 90’+2’ μετά από το αχρείαστο φάουλ που έκανε και ως εθνική ομάδα κατόρθωσε να πάρει το πρώτο βαθμό της στη τελική φάση ενός Μουντιάλ Γυναικών. Στα επόμενα ματς με τη Βραζιλία και το Παναμά θα «δείξει» αν η ψυχική δύναμη των παικτριών της Τζαμάικας είναι ικανή να τους δώσει και τη πρόκριση. Όσο, για τη Γαλλία τώρα θα πρέπει να γίνει πιο ουσιαστική επιθετικά στα δύο επόμενα ματς με τις ίδιες αντιπάλους, ώστε να προκριθεί.