Ανάλυση των 4 αγώνων της Τετάρτης 2 Αυγούστου στο Μουντιάλ Γυναικών 2023

Νότια Αφρική- Ιταλία 3-2

Αργεντινή- Σουηδία 0-2

Τζαμάικα-Βραζιλία 0-0

Παναμάς- Γαλλία 3-6

Το «Μπαμ» έκανε η Τζαμάικα, η οποία με προσήλωση στην άμυνα και πρωταγωνίστρια τη τερματοφύλακα, Μπέκι Σπένσερ (σ.σ. στην εικόνα) κατάφερε να αποσπάσει ισοπαλία 0-0 από τη Βραζιλία την Τετάρτη 2 Αυγούστου στο Ορθογώνιο Στάδιο της Μελβούρνης και να την αποκλείσει, περνώντας ως 2η από τον 6ο όμιλο του Μουντιάλ Γυναικών στη φάση των «16».Φωτογραφία:By Katie Chan – Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=85262728

Αήττητη- πρώτη του 7ου ομίλου προκρίθηκε η Σουηδία στη φάση των νοκ άουτ ματς της φάσης των «16» του Μουντιάλ Γυναικών 2023 νικώντας 0-2 την Τετάρτη 2 Αυγούστου την Αργεντινή και την ίδια ημέρα πέρασε ως 2η στο «τσακ» η Νότια Αφρική καταβάλλοντας με 3-2 την Ιταλία, ενώ για τον 6ο όμιλο τη μεγάλη έκπληξη έκανε η Τζαμάικα που απέκλεισε τη Βραζιλία χάρις στη λευκή ισοπαλία (0-0) στην αναμέτρησή τους, περνώντας ως δεύτερη από τον 6ο όμιλο, στον οποίο κατετάγη 1η η Γαλλία καταβάλλοντας με σκορ 3-6 τον Παναμά!

Αήττητη «προχωρά»

η Σουηδία

Αήττητη «προχωρά» η Σουηδία, η οποία έλεγξε το ρυθμό του ματς απέναντι στην Αργεντινή, που έγινε για τον 7ο όμιλο την Τετάρτη 2 Αυγούστου 2023 στο στάδιο Γουαϊκάτο στο Χάμιλτον της Νέας Ζηλανδίας και πανηγύρισε μια άνετη πρόκριση στη φάση των «16». Για τις Σουηδέζες σκοράρισαν οι Ρεμπέκα Μπλόμκβιστ στο 66ο λεπτό και οι  Έλιν Ρούμπενσον στο 90ο λεπτό με πέναλτι.

Λίγα πράγματα έδειξε η Αργεντινή σε αυτό το τουρνουά και δίκαια κατατάχθηκε στην 4η και τελευταία θέση του 7ου ομίλου.

Η Σουηδία θα αντιμετωπίσει τώρα τις παγκόσμιες πρωταθλήτριες του 2019, ΗΠΑ στη φάση των «16» για την οποία θα γίνει ο αγώνας την Κυριακή 6 Αυγούστου 2023 στο Ορθογώνιο Στάδιο της Μελβούρνης, όπου η μια από τις δύο κορυφαίες ομάδες ηττηθεί, τότε θα αποχωρήσει πρόωρα από το Μουντιάλ Γυναικών.

Στο «τσακ»

προκρίθηκε η

Νότια Αφρική

Στο «τσακ» μπόρεσε η Νότια Αφρική να πάρει μια μεγάλη πρόκριση ως 2η από τον 7ο όμιλο για τη φάση των «16» στο Περιφερειακό Στάδιο του Ουέλλινγκτον της ομώνυμης πόλης της Νέας Ζηλανδίας, όπου με τα γκολ των Μπενεντέττα Όρσι στο 32ο (αυτογκόλ), Χίλντα Μαγάια στο 67ο λεπτό και ιδιαίτερα της  Θέμπι Κγκατλάνα στο 90’+2’ νίκησε με 3-2 την Ιταλία.

Οι παίκτριες της Νότιας Αφρικής «πίστεψαν» στο όνειρο, το «κυνήγησαν» και το κατέκτησαν, αφού «ξεδιπλωνόταν» επιθετικά μέχρι και την ύστατη στιγμή. Η επιμονή αυτή δικαιώθηκε με το γκολ της  Θέμπι Κγκατλάνα στις καθυστερήσεις.

Από την άλλη πλευρά, οι Ιταλίδες «πλήρωσαν» ακριβά τα αμυντικά λάθη τους και ιδίως το αυτογκόλ της Μπενεντέττα Όρσι κατά το οποίο  η ίδια μαζί με τη τερματοφύλακα, Φ. Ντουράντε δεν είχαν την απαραίτητη αυτοσυγκέντρωση. Η Αριάνα Καρούζο  στο 11ο λεπτό  με πέναλτι και στο 74ο λεπτό σκοράρισε δις για την Ιταλία, αλλά αυτό δεν της ήταν αρκετό για τη πρόκριση.

Η Νότια Αφρική θα παίξει τώρα την Κυριακή 6 Αυγούστου 2023 με την πανίσχυρη Ολλανδία για τη φάση των «16» του Μουντιάλ Γυναικών στο Περιφερειακό Στάδιο του Σίδνεϋ της Αυστραλίας, όπου θα «πάει για το θαύμα» με στόχο να αποκλείσει ένα από τα μεγάλα φαβορί της διοργάνωσης

🟦Προκρίθηκαν στη φάση των «16»
jpeg-optimizer_analisi-ton-4-agonon-tis-Terartis-2-Avgoustou-sto-Mundial-ginaikon-2023 2

Αήττητη «προχωρά» η Σουηδία, η οποία έλεγξε το ρυθμό του ματς απέναντι στην Αργεντινή, που έγινε για τον 7ο όμιλο την Τετάρτη 2 Αυγούστου 2023 στο στάδιο Γουαϊκάτο στο Χάμιλτον της Νέας Ζηλανδίας και πανηγύρισε τη πρόκριση στη φάση των «16». Για τις Σουηδέζες σκοράρισαν οι Ρεμπέκα Μπλόμκβιστ στο 66ο λεπτό και οι Έλιν Ρούμπενσον (σ.σ. Στην εικόνα) στο 90ο λεπτό με πέναλτι. Φωτογραφία: By Andre Borges/Agência Brasília, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=50639518

«Χάρμα ιδέσθαι»

η Γαλλία

«Χάρμα ιδέσθαι» ήταν η Γαλλία την Τετάρτη 2 Αυγούστου στο Ποδοσφαιρικό Γήπεδο του Σίδνεϋ της Αυστραλίας, όπου σκοράρισε 6 φορές  με τις Μάελε Λακράρ στο 21ο λεπτό, Καντιντιανού Ντανί στο 28ο λεπτό, στο 37ο (πέναλτι), στο 52ο (πέναλτι), Λεά Λε Γκαρέκ στο 45΄+5’ και Βίκι Μπεσό στο 90΄+10΄, με αποτέλεσμα να νικήσει με 3-6 τον Παναμά στο πιο όμορφο- μέχρι και στιγμής- ματς του Μουντιάλ Γυναικών 2023 και να προκριθεί ως πρώτη από τον 6ο όμιλο στη φάση των «16».

Για τον  Παναμά σκοράρισαν η χαρισματική, Μάρτα Κοξ στο 2ο λεπτό,  η Γιομίρα Πινσόν στο 64ο(πέναλτι) και η Λινέτ Σεντένιο στο 87ο λεπτό. Οι Παναμέζες «ξύπνησαν» στο τελευταίο κατά σειρά αγώνα του 6ου ομίλου κι έδειξαν τις επιθετικές αρετές τους, αλλά δε πήραν ούτε ένα βαθμό στο τουρνουά, καθώς  και  θα πρέπει να δουλέψουν παραπάνω την αμυντική λειτουργία τους.

Το «Μπαμ» έκανε

η Τζαμάικα

Το «Μπαμ» έκανε η Τζαμάικα, η οποία με προσήλωση στην άμυνα και πρωταγωνίστρια τη τερματοφύλακα, Μπέκι Σπένσερ κατάφερε να αποσπάσει ισοπαλία 0-0 από τη Βραζιλία την Τετάρτη 2 Αυγούστου στο Ορθογώνιο Στάδιο της Μελβούρνης και να την αποκλείσει, περνώντας ως 2η από τον 6ο όμιλο του Μουντιάλ Γυναικών στη φάση των «16».

Η Τζαμάικα μπορεί να μην είναι η σούπερ ομάδα, αφού σημείωσε μόνο γκολ επιθετικά, αλλά ως χώρα δείχνει πόσο συστηματικά με «σκληρή» συστηματική δουλειά «χτίζει» τον αθλητισμό της και στα ομαδικά αθλήματα.

Αντιθέτως, η Βραζιλία υπέστη ένα ακόμη «σοκ» αυτή τη στιγμή στο γυναικείο ποδόσφαιρο, αφού είναι η δεύτερη φορά μετά εκ του μακρινού 1995, που δε θα δώσει το «παρών» στη φάση των «16» ενός Μουντιάλ Γυναικών.

Το αποτέλεσμα αυτό δείχνει πως το ανδρικό και το γυναικείο ποδόσφαιρο της Βραζιλίας διέρχονται μια μεγάλη κρίση την τελευταία οκταετία, αφού δε «φτάνει» το γεγονός ότι παράγει χαρισματικά ταλέντα.