8 λεπτά με σασπένς Ισπανία- Σουηδία 2-1 ημιτελικός Μουντιάλ Γυναικών 2023

Η Ισπανία

στο τελικό

του Μουντιάλ Γυναικών 2023

jpeg-optimizer_8 -lepta-me-saspens-Ispania-Souidia-2-1-imitelikos-mundial-ginaikon-2023 2

Το «κεραυνοβόλο» σουτ της Όλγα Καρμόνα (σ.σ. στην εικόνα) στο 89ο  λεπτό έφερε τη νίκη με σκορ 2-1 σε βάρος της Σουηδίας στον ημιτελικό αγώνα ποδοσφαίρου που διεξήχθη στις 11 το πρωί της Τρίτης 15 Αυγούστου 2023 στο Έντεν Παρκ στο Όκλαντ της Νέας Ζηλανδίας και τη πρόκριση για πρώτη φορά στο τελικό του Μουντιάλ Γυναικών.Φωτογραφία: By Real Madrid – RESUMEN Real Madrid 1-1 Real Betis Primera Iberdrola, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=113498149

Το «κεραυνοβόλο» σουτ της Όλγα Καρμόνα στο 89ο  λεπτό έφερε τη νίκη με σκορ 2-1 σε βάρος της Σουηδίας στον ημιτελικό αγώνα ποδοσφαίρου που διεξήχθη στις 11 το πρωί της Τρίτης 15 Αυγούστου 2023 στο Έντεν Παρκ στο Όκλαντ της Νέας Ζηλανδίας και τη πρόκριση για πρώτη φορά στο τελικό του Μουντιάλ Γυναικών.

Ανατροπές με σασπένς

Το σασπένς ξεκίνησε μόλις 9 λεπτά πριν από τη λήξη του ημιτελικού αγώνα, όταν η Σάλμα Σελέστ Παραλουέλο Αγινγκόνο με πλασέ σουτ «άνοιξε» το σκορ στο 81ο λεπτό για τις Ισπανίδες, οι οποίες προσπάθησαν μετά «με νύχια και με δόντια» να «κρατήσουν» το πολύτιμο γκολ.

Ωστόσο, η Σουηδέζα παίκτρια, Ρεμπέκα Μπλόμκβιστ βρισκόμενη μέσα στη μικρή περιοχή κατάφερε να ισοφαρίσει στο 88ο λεπτό και να ισοφαρίσει, αλλά είναι φορές στο ποδόσφαιρο, που το αναπάντεχο μαζί με το ταλέντο φέρνουν τη μεγάλη ανατροπή.

Ο λόγος για το εύστοχο μακρινό σουτ προς τα δίχτυα της αντίπαλης ομάδας, που πραγματοποίησε στο επόμενο λεπτό η Όλγα Καρμόνα και το οποίο ήταν αδύνατο να αποσοβήσει η τερματοφύλακας των Σουηδέζων, Ζέσιρα Μούσοβιτς.

Το σασπένς ξεκίνησε μόλις 9 λεπτά πριν από τη λήξη του ημιτελικού αγώνα, όταν η Σάλμα Σελέστ Παραλουέλο Αγινγκόνο(σ.σ. στην εικόνα)  με πλασέ σουτ «άνοιξε» το σκορ στο 81ο λεπτό για τις Ισπανίδες, οι οποίες προσπάθησαν μετά «με νύχια και με δόντια» να «κρατήσουν» το πολύτιμο γκολ.Φωτογραφία: By https://www.youtube.com/channel/UCrr1lOcwNe9gcCKSRnMNDeA – https://www.youtube.com/watch?v=5W590h29ZyM, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=79229878

Η «ακτινογραφία»

του ματς

Οι Ισπανίδες έλεγξαν από την αρχή τη κυκλοφορία- κατοχή της μπάλας έχοντας ποσοστό της τάξης του 63%, αλλά όλη η εικόνα του ματς έδειχνε πως θα κρινόταν ίσως στη μια φάση, γιατί και οι δυο ομάδες εξουδετέρωναν επιτυχώς τις εκατέρωθεν επιθέσεις.

Το «σκηνικό» άλλαξε άρδην στα τελευταία δέκα λεπτά της κανονικής διάρκειας και στα αντίστοιχα επτά των καθυστερήσεων του αγώνα κατά τα οποία οι δύο ομάδες έκαναν τα πάντα για επιτύχουν την είσοδο στο τελικό.

Υπερίσχυσε

η ξαφνική έμπνευση

και το ταλέντο

Σε αυτή τη «μονομαχία» των ξαφνικών ανατροπών υπερίσχυσε η θέληση, το ταλέντο, η ξαφνική έμπνευση και η υψηλή τεχνική κατάρτιση των Ισπανίδων, με αποτέλεσμα να πανηγυρίσουν τη πρόκριση στο τελικό του Μουντιάλ Γυναικών.

Οι Σουηδέζες δεν ήταν κακές.

Αντιθέτως, στον ημιτελικό «έπιασαν» οι Σουηδέζες μια πολύ υψηλή αγωνιστική απόδοση, ενώ μάρκαραν τριγωνομετρικά τις αντιπάλους σε όλα τα μήκη και τα πλάτη του γηπέδου. Τη ξαφνική έμπνευση (όμως) που «πηγάζει» από το ταλέντο, δε μπορεί να την υπολογίσει ή να την αντιμετωπίσει κανένα σύστημα τακτικής. Στο «τσακ» έχασαν την ευκαιρία να διεκδικήσουν τουλάχιστον τη πρόκριση, αφού πρακτικά έκαναν ότι ήταν δυνατό.

Λίγα λόγια για

τον επικείμενο τελικό

Η Ισπανία προκρίθηκε στο τελικό του Μουντιάλ Γυναικών 2023, που  στις 1 το μεσημέρι της Κυριακής 20 Αυγούστου 2023 στο Ολυμπιακό Στάδιο του Σίδνεϋ. Εκεί ως πιθανές αντίπαλες θα έχει, είτε οι Αυστραλές, είτε οι Αγγλίδες, οι οποίες θα πρέπει να αντιμετωπιστούν από τις Ισπανίδες με την ίδια υψηλή αγωνιστική αυτοσυγκέντρωση και αξιοποίηση της κατοχής της μπάλας σχετικά με το σκοράρισμα.