Το πρόγραμμα του 8ου Διεθνούς Φεστιβάλ Ψηφιακού Κινηματογράφου Αθήνας


19:44:20,04/03/2019
Poster - 8ο Διεθνές Φεστιβάλ Ψηφιακού Κινηματογράφου Αθήνας

Στο επίσημο πρόγραμμα του Φεστιβάλ συμπεριλήφθηκαν ογδόντα ταινίες από όλες τις κατηγορίες του Νέου Σινεμά με πολλές πρεμιέρες από τριάντα χώρες και ο διαγωνισμός για τα βραβεία αναμένεται να έχει ενδιαφέρον

Το ολοκληρωμένο πανόραμα των τάσεων του νέου σινεμά αποτελεί το πρόγραμμα προβολών – αφιερωμάτων του 8ου  Διεθνούς  Φεστιβάλ Ψηφιακού Κινηματογράφου Αθήνας (AIDFFwww.aidff.com), το οποίο θα διεξαχθεί στις 11-17 Απριλίου 2019 στον ιστορικό κινηματογράφο Studio New Star Art Cinema  (συμβολή των οδών Σπάρτης και Σταυροπούλου 33) στην πλατεία Αμερικής.

Στο επίσημο πρόγραμμα  του Φεστιβάλ συμπεριλήφθηκαν ογδόντα ταινίες από όλες τις κατηγορίες του Νέου Σινεμά , ενώ οι σινεφίλ θα απολαύσουν πολλές πρεμιέρες φιλμ από τριάντα χώρες.

Ο «Τυπολόγος»  (www.typologos.com) ως ένας  από τους χορηγούς επικοινωνίας του Φεστιβάλ σας παρουσιάζει σήμερα το πλήρες πρόγραμμα προβολών και αφιερωμάτων, ώστε να ξέρετε τις προβολές των ταινιών και να επιλέξετε το τι θέλετε να δείτε:

Πέμπτη 11 Απριλίου 2019

 Νέοι Σκηνοθέτες  61 λεπτά-  Έναρξη ώρα 21:00

 

21:00  Anker-Η Άγκυρα, 09΄18΄΄, Μιχάλης Γαλανόπουλος, Denmark/Greece-Δανία/Ελλάδα, Premiere-Πρεμιέρα

21:10 Πολυέλαιος / Chandelier, 9΄ 50΄΄, Antonis Glaros/Αντώνης Γλαρός, Greece/ Ελλάδα

21:20 Οι εξομολογήσεις ενός μουσικού | Confessions of a singing freak, 08΄21΄΄, Stathis Papadimitriou | Στάθης Παπαδημητρίου, Ελλάδα | Greece, Premiere-Πρεμιέρα

21:29 Κυκλάμινο / Cyclamen, Βέλκο-Velko. 8΄38΄΄ Ελλάδα-Greece

21:38 Η Ερήμωση – Desolation, 9΄, Θωμάς Γιαννάκης – Thomas Giannakis, Ελλάδα -Greece

21:47 Χρυσόψαρο / Goldfish, 14΄ 21’’, Γιώργος Αγγελόπουλος/ Yorgos Angelopoulos, Ελλάδα/ Greece

22:00 Θα τα καταφέρω / I’ll succeed, 2΄52΄΄, Μιλτιάδης Γρέκος, Ελλάδα / Greece, Premiere-Πρεμιέρα

22:03 Απίθανη Δευτέρα / Impossible Monday, 9΄23΄΄, Γεωργία Βρόσγου. Ελλάδα

 

 Διεθνές Διαγωνιστικό Μυθοπλασίας -61 λεπτά Έναρξη ώρα 22:10

 

22:10 Εξόριστος Ποιητής / A Poet In Exile, 7,’ Pavlos Tripodakis / Παύλος Τριποδάκης, Greece – Ελλάδα, Premiere-Πρεμιέρα

22:17 Fake News, 15΄, Δημήτρης Κατσιμίρης / Dimitris Katsimiris, Ελλάδα/Greece

22:30 Figaro, 06΄, Δημήτρης Άντζους / Dimitris Andjus, Ελλάδα / Greece, Premiere-Πρεμιέρα

22:36 Fire, 13 min, Maria Shulgina, Russia / Ρωσία Premiere-Πρεμιέρα

22¨50 Maelstrøm, 3΄, Carlos Gómez-Trigo, Spain, Greek premiere

22:53 Metaslash, 3’, Σωτήρης Πετρίδης και Δημήτρης Τσακαλέας/Sotiris Petridis and Dimitris Tsakaleas, Ελλάδα / Greece

22:56 My Stavroula, 13΄40΄΄, Κώστας Κολημένος / Kostas Kolimenos, Ελλάδα Greece.

 

 Διαγωνιστικό Ντοκιμαντέρ 64 λεπτά- Έναρξη ώρα 23:10

23:10 5 Minutes Silence,11΄, Δημήτρης Αργυρίου, Ελλάδα / Greece

23:20 Break, Break, Break, 3’ 56’’, André Almeida Rodrigues, Portugal Premiere-Πρεμιέρα

23:24 Fourth Wall – Τέταρτος Τοίχος, 10′, Gkotsis Dimitris – Γκότσης Δημήτρης, Greece – Ελλάδα

23:34 New Era- Νέα Εποχή, 11΄34’’, Peggy Zouti- Πέγκυ Ζούτη, Greece-Ελλάδα

23:45 One of us, 14΄10΄΄ Eduard Boolgar, Russia, Premiere-Πρεμιέρα

23:49 Remains (Ίχνη), 42’, Ειρήνη Χατζή, Εμμανουέλα Κυριακοπούλου, Ελλάδα.

 

 Video Art  11 λεπτά- Έναρξη ώρα 24:00

24:00 “Cages 2018” 5΄2΄΄, Σοφία Λιάρου, Ελλάδα, Premiere-Πρεμιέρα

24:05 Tracce Nascoste (Hidden Tracks), 5΄, Filomena Rusciano, Italy Premiere-Πρεμιέρα

24:10 Passing, 1΄, Bouge Alexandra, France, Premiere-Πρεμιέρα.

 

 Πληροφορικό Ντοκιμαντέρ 24 λεπτά Έναρξη ώρα 24:11

24:11 Title- Taxonomy 101, 24΄, John Bunyui Njabi, Καμερούν / Cameroon, Πρεμιέρα/ Premier

 

Παρασκευή 12 Απριλίου

 Νέοι Σκηνοθέτες 115 λεπτά Έναρξη ώρα 21:00

21:00 Live, 1΄ Βασίλης Σταυρόπουλος, Ελλάδα

21:01 One Way Ticket, 20΄, Ελλάδα/Greece, Βασίλης Μιχαλαριάς/Vasilis Michalarias

21:21 Opposites Attract, 17΄33΄΄, Greece, Georgios Soumelidis, Premiere-Πρεμιέρα

21:38 Resolution – Απολογισμός, 22΄52΄΄, Greece – Ελλάδα, Dimitris Asproloupos – Δημήτρης Ασπρολούπος

22:00 ΣΟΣΙΑΛ-SOCIAL, 8ΛΕΠΤΑ-8MINS, ΕΛΛΑΔΑ-GREECE, ΝΑΙ, KAΡΑΝ ΠΡΑΣΣΕΡ-KARAN PRAHSAR

22:08 ΙΔΙΑΙΤΕΡΕΣ ΓΕΥΣΕΙΣ/ SPECIAL TASTES, 25΄, ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ ΓΚΟΤΣΗΣ, ΕΛΛΑΔΑ

22:30 Check In, 20 ΄, Κωνσταντίνος Στραγαλινός, Ελλάδα.

 

 Διεθνές Διαγωνιστικό Μυθοπλασίας 64  λεπτά  Έναρξη ώρα  22:50

 

22:50 Title-Τίτλος Newstria, 24΄,Ελλαδα , ΚΩΣΤΑΣ ΣΤΑΜΑΤΟΠΟΥΛΟΣ /KOSTAS STAMATOPOULOS

23:14 Kırmızı Battaniye/Red Blanket, 19΄55, Erol Çelik, Turkey Premiere-Πρεμιέρα

23:34 Title-Τίτλος THE CORNFIELD (La Parcelle) 20 minutes, France / Belgium

Premiere-Πρεμιέρα Director-Σκηνοθέτης Michaël Guerraz.

 

Διαγωνιστικό Ντοκιμαντέρ 33 λεπτα Έναρξη ώρα 23:54

23:54 The Last Fisherman – Ο Τελευταίος Ψαράς, 12΄ Μπαστιαν Φίσερ, Βίκυ Μαρκολέφα / Bastian Fischer, Vicky Markolefa, Greece – Ελλάδα

24:06 The Seagull, 20΄43΄΄, Manne, Armenia Premiere-Πρεμιέρα.

 

Σάββατο 13 Απριλίου

Poster αφιέρωμα -Αφιέρωμα με θέμα την «Ισότητα των δύο φύλων, δομές υποστήριξης γυναικών»

Στη νέα εποχή που διανύουμε καθίσταται σαφές ότι τόσο τα νομικά πλαίσια όσο και οι δομές υποστήριξης γυναικών έχουν ανάγκη από διαρκή αναπροσαρμογή και διεύρυνση

Αφιέρωμα με θέμα την «Ισότητα των δύο φύλων, Δομές υποστήριξης γυναικών», θα πραγματοποιηθεί στα πλαίσια του 8ου Διεθνούς Φεστιβάλ Ψηφιακού Κινηματογράφου Αθήνας /Athens International Digital Film Festival AIDFF

Ώρα 14:00- 18:00, Κινηματογράφος Studio New Star Art Cinema.

 

Κυριακή 14 Απριλίου

Νέοι σκηνοθέτες 52 λεπτά Έναρξη ώρα  21:00

21:00 The Bureaucrat – Ο Γραφειοκράτης, 19΄13΄΄, Dimitrios Karas – Δημήτρης Καράς, Greece – Ελλάδα, Premiere-Πρεμιέρα

21:20 The Gun-Το Όπλο, 5΄, Παναγιώτης Γλυνός/Panagiotis Glynos, Ελλαδα/Greece

21:25 Η γυναίκα στο δωμάτιο – The woman in the room, 16΄, Ρωμανός Παπαϊωάννου, Ελλάδα – Greece

21:45 Wiski, 11΄ Panos Katsimperis, Greece/ Ελλάδα.

 

 video dance Έναρξη ώρα  21:50

21:50 Pooling, 4΄5΄΄, Dawn Westlake, USA, Spain, European premiere!  animation 13min

21:55 Lonely monster goes out, 7΄3΄΄, Ivan Maximov, Russia, Premiere-Πρεμιέρα

22:03 The Last Cruise, 01:24, Uzbekistan, Hristina Belousova, National Premiere

22:05 War For Keyboard Warriors, 3min, Lam Can-zhao, China, Premiere-Πρεμιέρα

22:08 Wizard Garden, 1’10’’, Jeanne Stern, USA, Europe Premiere.

 

 Ντοκιμαντέρ 49 λεπτά Έναρξη ώρα  22:15

22:15 One of us, 14 ΄10 ΄΄, Eduard Boolgar, Russia, Premiere-Πρεμιέρα

22:30 The Lone Wolf Odyssey, 35΄16΄΄, Lee Anduze, USA/Greece Premiere-Πρεμιέρα

 Ντοκιμαντέρ Μεγάλου Μήκους 90min 22:50

22:50 Το Αστέρι των Χριστουγέννων: Ο Ανίκητος Ήλιος; / The Christmas Star: Sol Invictus?, 90΄, Γρηγόρης Καραντινάκης – Grigoris Karantinakis, Ελλάδα, Ιταλία, Αίγυπτο, Αγγλία – Greece, Italy, Egypt, England, Premiere/ Πρεμιέρα.

 

Δευτέρα 15 Απριλίου

Διεθνές Διαγωνιστικό Μυθοπλασίας 101 λεπτά Έναρξη ώρα 21:00

21:00 The Graffiti, 9΄30΄΄, Aurélien Laplace, France/ Γαλλία Premiere/ Πρεμιέρα

21:10 The Meeting, 11΄53΄΄ Αλέξανδρος Πιττίδης, Ελλάδα, Premiere-Πρεμιέρα

21:22 The Sea swells, 16΄, Amir Gholami, Iran Premiere/ Πρεμιέρα

21:37 TNT Boxerstory, 19΄42΄΄, Mark Gerstorfer, Austria Premiere/ Πρεμιέρα

21:58 Tutu & Pointes, 12΄45΄΄, Ήρια Πιζάνια, Ηνωμένο Βασίλειο, Ελληνική πρεμιέρα

22:10 Title-Τίτλος ΤΑΜΑ/TAMA, 17΄50΄΄, Γιάννης Μπλέτας/ Giannis Bletas, Eλλάδα

22:28 Difference, 14΄, Ali Asadollahi, Iran/Ιράν Premiere/ Πρεμιέρα.

 

 Πληροφορικό Ντοκιμαντέρ 104 λεπτά  Έναρξη ώρα 22:45

22:45 CITIZENS, 16΄6΄΄, Panagiotis Athinaios, Greece

23:02 Lend An Ear, 51’, Τσιλοχρήστου Ξένια, Ελλάδα

23: 53 “Missing words”,13΄40΄΄, Aris Zisimatos Άρης Ζησιμάτος, Greece – Ελλάδα, Premiere-Πρεμιέρα

24:07 Γουρουνοχαρά – Pig Joy, 30΄, Θωμάς Γιαννάκης – Thomas Giannakis, Ελλάδα – Greece, Premiere-Πρεμιέρα.

 

Τρίτη 16 Απριλίου

Πληροφοριακό Μυθοπλασίας 52 λεπτά  Έναρξη  ώρα  21:00

21:00 2 Missed Calls, 11΄33΄΄, Abhilash Shetty, India, Premiere-Πρεμιέρα

21:12 Hands and Wings,17΄59΄΄, Sungbin BYUN, South Korea Premiere/ Πρεμιέρα

21:30 Ένας καυγάς, 2΄26΄΄, Γιώργος Μεταξιώτης, Ελλάδα Premiere/ Πρεμιέρα

21:32 Terra incognita, 13΄25΄΄, Anty Vens, ΕΛΛΑΔΑ- GREECE

21:45 The mistake-Το λάθος, 6’, Vangelis Papadiochos-Βαγγέλης Παπαδιόχος, Greece-Ελλάδα.

 

 Διαγωνιστικό Ντοκιμαντέρ 52 λεπτά   Έναρξη ώρα 21:51

21:51 Title-Τίτλος Γιούμπι/Yubi, 50΄, Τζούλια Σπυροπούλου/Julia Speropoulos, Ελλάδα, Αθηναική /Athens Premiere/ Πρεμιέρα.

 

 Πειραματικές – Experimental 27 λεπτά , Έναρξη ώρα  22:40

22:40 Awakening, 4΄56΄΄, Valerii Vachegin (Chartkov), Maria Grishanina, Russia, Premiere-Πρεμιέρα

22:45 Impulse, 7΄30΄΄, Δημήτρης Αργυρίου. Greece|China|Germany, Premiere-Πρεμιέρα

22:53 Into the jungle, 2΄, Rizal Karim, Malaysia / Sweden, Premiere-Πρεμιέρα

22:55 Να Γυρίζεις – Returning, 4΄, Κωνσταντίνος Τσιόδουλος – Konstantinos Tsiodoulos, Ελλάδα – Greece

22:59 The Wind Shakes The Chains, 9’37”, Iman Rezaei, Iran, world Premiere.

 

 Μεγάλου Μήκους Μυθοπλασίας Έναρξη  ώρα 23:10

23:10 Μια Νύχτα στην Κόλαση(A Night in Hell), 82’, Νίκος Κουρού – Nikos Kourou, Ελλάδα Greece, Φεστιβαλική /Festival Premiere-Πρεμιέρα

Από τις 11 μέχρι 16 Απριλίου 2019   θα έχουν την ευκαιρία οι θεατές του κινηματογράφου Studio new star art cinema να γνωρίσουν τη Σχολή Πολυμέσων του Σικάγο και ταινίες από το Edge Hill University, που θα «φιλοξενηθούν» στο φουαγιέ

Water Time Bomb John Bunyui Njabi 3min

Winter Sun Jeanne Stern USA 4

Καθ’ όλη τη διάρκεια των προβολών του φεστιβάλ θα τρέχει μία διαρκής προβολή από τις 21:00 -00:00

 Οι  ταινίες απ’ όλες τις κατηγορίες συμμετέχουν για τα δύο βραβεία κοινού.

Το Φεστιβάλ κάθε χρόνο τελεί υπό την αιγίδα του Υπουργείου Πολιτισμού, ενώ  έχει την υποστήριξη του Δήμου Αθηναίων

Το 8ο  Διεθνές Φεστιβάλ Ψηφιακού Κινηματογράφου Αθήνας (AIDFF) διοργανώνουν ο  Πολιτιστικός Οργανισμός ΚΟΥΙΝΤΑ σε συνεργασία με την εταιρεία TICKETS TICKETS.

©Typologos.com 2019

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

5 + 11 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.