Η Κροατία για πρώτη φορά σε τελικό Μουντιάλ

0
136

Του Νίκου Μόσχοβου

00:26:19,07/12/2018
H Κροατία νίκησε με 2-1 στην παράταση και πέρασε δίκαια στον τελικό του Μουντιάλ 2018 στη Ρωσία

Για πρώτη φορά η Κροατία βρίσκεται στον τελικό  ενός Μουντιάλ μετά από ένα συγκλονιστικό ημιτελικό την Τετάρτη 11 Ιουλίου 2018 στη Μόσχα, όπου στην παράταση νίκησε με  σκορ 2 – 1 την Αγγλία  ( Ίβαν Πέρισιτς 68’, Μάριο Μαντζούκιτς 109’, Κίραν Τρίπιερ 5’) και θα βρεθεί αντιμέτωπη με τη Γαλλία την Κυριακή 15 Ιουλίου στο στάδιο Λουζνικί της πρωτεύουσας της Ρωσίας.

Η Κροατία πέρασε  δίκαια στο μεγάλο τελικό, αν και σε κρίσιμα σημεία του αγώνα είχε σφυρίγματα υπέρ της, αλλά έκανε 22 σουτ από τα οποία τα 7 προς το τέρμα του Πϊκφορντ. Αντίθετα, η Aγγλία είχε μόλις 11 σουτ και μόλις 2 από αυτά προς το τέρμα.

Οι Άγγλοι ποδοσφαιριστές έχασαν ένα ματς, το οποίο θα μπορούσαν να έχουν κερδίσει, αν ήταν πιο προσεκτικοί στην άμυνα, αλλά σίγουρα τους ανήκει  το μέλλον. Γιατί έχασαν τον ημιτελικό;

1.Η έλλειψη ενός καθαρού «δεκαριού» είναι φανερή τα τελευταία χρόνια στην ομάδα των «Λιονταριών» και ο τεχνικός διευθυντής  Γκάρεθ Σάουθγκέιτ θα πρέπει να βρει τη λύση σε αυτό το θέμα για να  γίνει η υπέρβαση στο Μουντιάλ του 2022  στο  Κατάρ, εφόσον δώσουν το «παρών».

2. Ήταν φανερό πως ο Στέρλινγκ  είχε κουραστεί στο δεύτερο ημίχρονο και θα έπρεπε να μπει πιο μπροστά ένας άλλος γρήγορος επιθετικός παίκτης, ώστε να κρατήσει πίσω τους αμυντικούς της Κροατίας.

3. Οι αμυντικοί θα πρέπει να μάθουν να μην παθαίνουν το λεγόμενο «Blackout» και να ακολουθούν τους επιθετικούς σε κάθε φάση  και ο κατά άλλα πολύ καλός τερματοφύλακας Πίκφορντ να  μη σαστίζει κάποιες φορές.

4. Θα έπρεπε οι Άγγλοι επιθετικοί να πιέσουν περισσότερο ψηλά τους αντιπάλους  αμυντικούς, ώστε οι δεύτεροι να μην επιτίθενται από τα άκρα και πραγματοποιούν σέντρες.

Η Κροατία νίκησε, γιατί:

1.Κυκλοφόρησε καλύτερα την μπάλα στο δεύτερο ημίχρονο και σε όλη την παράταση.

2.Είχε κλασσικότερες ευκαιρίες και δύο εξ αυτών τις αξιοποίησε.

3. Παίζει πολύ δυνατά στο κέντρο και στην άμυνα στα όρια του μη επιτρεπτού.

4. Είχε πιο τεχνίτες παίκτες από την Αγγλία στη μεσαία γραμμή.

Aνάλυση για τον τελικό  Γαλλία – Kροατία θα γράψουμε αύριο, αλλά για το μικρό τελικό του Σαββάτου 14 Ιουλίου 2018 στην Αγία Πετρούπολη μεταξύ του Βελγίου και της Αγγλίας έχουμε την αίσθηση πως θα παιχθεί επιθετικό ποδόσφαιρο εκατέρωθεν.